Technolog
Zadania: projektowanie mebli w środowisku 3D, ustalanie komponentów, z których będzie wykonany mebel (rodzaj drewna, pianki, obicia itd.) oraz innych parametrów technicznych, przygotowywanie rysunków na potrzeby dokumentacji technicznej, nadzorowanie procesu przygotowywania prototypów i wdrażania ich do produkcji.
Modelarz
Zadania: przygotowywanie prototypów mebli według projektów opracowanych przez zespół technologów. Modelarz powinien posiadać praktyczne umiejętności w zakresie tworzenia mebla od podstaw, czyli m.in. montowania stelaży, piankowania, tapicerowania. Podczas przygotowywania nowych modeli ściśle współpracuje z technologami.
Krojczy
Zadania: przygotowanie błamów skór przez oznaczenie ewentualnych skaz i wad (blizny, ugryzienia itp.), które powinny zostać ominięte oraz obsługa maszyn do krojenia skór i tkanin czyli tzw. cutterów. Operator skanera wirtualnie skanuje materiał, a specjalny program dopasowuje elementy pokrowca do wykrojenia. Cały proces krojenia wykonuje maszyna, a jej operator nadzoruje go i sprawdza jakość gotowych elementów.
Szwaczka
Zadania: szycie pokrowców tapicerskich z tkanin i skór. Szwaczka otrzymuje komplet wykrojonych elementów pokrowca, które zszywa wg rysunku technicznego i w określonej kolejności. W naszej fabryce osoby pracujące na szwalni dzielimy – ze względu na wykonywane czynności – na:
- szwaczka – dwuigła: wykańcza elementy ściegiem ozdobnym
- szwaczka – overlock: obszywa elementy pokrowca owatą
- szwaczka – zamarszczarka: marszczy tkaninę
- szwaczka – zszywanie: zszywa elementy w gotowy pokrowiec
Klejarz
Zadania: oklejanie drewnianych stelaży meblowych odpowiednią ilością uformowanej pianki meblowej, tak by przygotować je do „ubrania” w skórzany lub tkaninowy pokrowiec meblowy. Dodatkowo klejarz pokrywa piankę specjalna włókniną, która zwiększa poślizg i ułatwia tapicerom nałożenie pokrowca. Od właściwego zamocowania pianki na stelażu zależy wygoda gotowej sofy, narożnika lub fotela.
Monter
Zadania: złożenie poszczególnych elementów mebla w całość. W zależności od zakresu wykonywanych zadań, w Gala Collezione zatrudniamy:
- monterów szkieletów tapicerskich – zbijają szkielety meblowe z gotowych elementów drewnianych
- monterów mechanizmów meblowych – montują nóżki, stópki, okucia, elementy ozdobne i funkcjonalne.
Tapicer
Zadania: zakładanie pokrowców meblowych na gotowy i opiankowany stelaż, a następnie otapicerowanie mebla. Pokrowiec powinien być nałożony w taki sposób, by wszystkie ściegi układały się równo, napięcie szwów i tkaniny / skóry było odpowiednie, a poduchy, siedziska i oparcia były właściwie uformowane. W Gala Collezione na tapicerni wykonuje się:
- tapicerowanie lekkie – czyli mniejszych, lekkich fizycznie elementów, tj. pufy, zagłówki, boczki, wysuwki, poduchy. Tego typu zadania wykonują zazwyczaj panie.
- tapicerowanie ciężkie – czyli dużych, ciężkich brył lub całego korpusu mebla.
Kontroler jakości
Zadania: sprawdzanie jakości wykonania mebla pod kątem zgodności z opisem technologicznym, sposobu prowadzenia szwów, napięcia tkaniny, stopnia wypchania poduch i siedzisk, sprawności działania mechanizmów, montażu elementów takich jak nóżki, stópki itp. Kontrola jakości odbywa się po każdym etapie produkcji mebla, począwszy od krojenia tkanin i skór, poprzez szycie pokrowców, aż po tapicerowanie.
Magazynier
Zadania: nadzór nad magazynem i monitorowanie stanów magazynowych. W Gala Collezione znajdują się dwa rodzaje magazynów:
- magazyn – transport: pracownik jest odpowiedzialny za kontrolę stanów magazynowych, wydawanie gotowych, spakowanych mebli oraz ich załadunek na samochody transportujące i rozładunek
- magazyn okuć: pracownik monitoruje stany magazynowe i wydaje komponenty potrzebne do produkcji sof, narożników i foteli (np. okucia, nóżki, stópki, zasilacze do funkcji sterowanych elektrycznie itp.).
Pakowacz
Zadania: przygotowanie gotowego mebla do przetransportowania go do salonu meblowego czyli zabezpieczenie mebla specjalną folią i elementami kartonowymi oraz przyklejenie odpowiednich etykiet i nalepek. Pakowanie odbywa się zawsze w duecie, ponieważ wiąże się z podnoszeniem i obracaniem gotowego mebla.
Kierowca
Zadania: terminowe dostarczanie gotowych mebli i komponentów do wskazanych lokalizacji na terenie Polski i sporadycznie za granicę. Ze względu na zakres obowiązków, kierowcy w Gala Collezione obsługują:
- transport krajowy – rozwożenie mebli z poszczególnych zakładów produkcyjnych Gala Collezione do poszczególnych salonów meblowych
- transport wewnętrzny tzw. wahadło – wykonywanie tzw. „przerzutów” pomiędzy zakładami produkcyjnymi Gala Collezione (zlokalizowanymi w Lisim Ogonie, Chełmnie, Tucholi i Gniewkowie) czyli transport m.in. uszytych pokrowców, komponentów meblowych, gotowych mebli oraz dokumentacji, tak by wymiana międzyzakładowa przebiegała sprawnie i na bieżąco
Serwisant
Zadania: obsługa posprzedażowa i odpowiadanie na zapytania i zgłoszenia Klientów. Serwisant rozpatruje zgłoszenia serwisowe i wykonuje drobne naprawy w miejscu użytkowania wyrobów przez Klientów lub przewozi mebel do zakładu produkcyjnego, w celu usunięcia usterki. Musi więc posiadać umiejętności tapicerskie, a także umieć budować pozytywne relacje z Klientami, których odwiedza.