FAQ - Czyszczenie mebli ze skóry

Ostatnio kupiłam narożnik Gala Collezione wykonany ze skóry. Jaki preparat do konserwacji i czyszczenia skóry meblowej powinnam stosować?

Sugerujemy stosowanie preparatów zalecanych przez Gala Collezione. Możesz je kupić w salonie meblowym oraz w sklepie internetowym Gala Collezione. Pamiętaj by dobrać preparat do rodzaju skóry meblowej, którą obita jest Twoja sofa.

Jeśli chcesz się upewnić, który preparat powinieneś kupić, odszukaj na ostatniej stronie karty gwarancyjnej symbol skóry (SYMBOL ZŁOŻONY Z LITERY G ORAZ 3 lub 4 CYFR) a następnie w zakładce SKÓRY NATURALNE – WZORNIKI sprawdź, jak nazywa się skóra oznaczona tym symbolem. Znając rodzaj skóry łatwo wybierzesz właściwy preparat. Wszystkie skóry z aktualnej oferty Gala Collezione (Madras, Pegaso, Federica, Massif i Granada) czyść preparatem w białym kartoniku.

Co oznacza symbol skóry?

Każdy kolor skóry, znajdujący się we wzorniku Gala Collezione, ma przypisany unikalny symbol. W zależności od rodzaju skóry, składa się on:

  • z litery G oraz trzech cyfr – skóra MADRAS,
  • z litery G oraz czterech cyfr – skóra FEDERICA, PEGASO, MASSIF i GRANADA

Czterocyfrowy symbol skóry pomaga w precyzyjnym doborze barwy obicia do innych elementów aranżacji, na podstawie wzornika RAL. Jest to przydatne szczególnie w pracy architektów i projektantów wnętrz, ale także wszystkich osób, które chcą perfekcyjnie dobrać do siebie tonację kolorystyczną różnych elementów aranżacji. Znaczenie poszczególnych cyfr jest następujące:

  • pierwsza cyfra oznacza grupę rodzaj skóry (2 – Pegaso, 3 – Federica, 4 – Granada i Massif),
  • druga cyfra odpowiada tonacji kolorystycznej zgodnie ze standardem RAL (1 – 9),
  • trzecia cyfra odpowiada kolejnemu numerowi w tonacji (0 – 9),
  • czwarta cyfra informuje o tym, czy wybrana skóra to skóra jednotonowa (o jednolitym kolorze, oznaczenie od 0 do 4) czy dwutonowa (kolor jest niejednolity, cieniowany; oznaczenie od 5 do 9).

Jak często powinnam czyścić sofę ze skóry i ją konserwować?

Pierwszy pełen zabieg czyszczenia i konserwacji wykonaj preparatami zalecanymi przez producenta zaraz po zakupie mebla, gdy zostanie on dostarczony do Twojego domu. Sugerujemy systematyczne przeprowadzanie pełnego zabiegu czyszcząco-konserwującego przynajmniej raz na 3 – 4 miesiące. Jeśli sofa jest szczególnie mocno użytkowana, możesz taki zabieg przeprowadzać częściej. Pozwoli to zachować na długo odpowiednie walory użytkowe skóry. Na co dzień natomiast odkurzaj mebel suchą, miękką ściereczką lub odkurzaczem z miękką szczotką.

Dlaczego powinnam zaraz po zakupie przeprowadzić zabieg czyszcząco-konserwujący?

Pozwoli to na usunięcie ewentualnych drobnych zabrudzeń poprodukcyjnych lub innych zabrudzeń, które mogły powstać podczas transportu mebla. Konserwacja natomiast zabezpieczy mebel przed wnikaniem zabrudzeń, które mogą pojawić się w trakcie codziennego użytkowania.

Dlaczego nie można nakładać wosku ani kremu na obicie ze skóry? W wielu miejscach w internecie znalazłem wskazówki, że należy natłuszczać skórę.

Zabronione jest natłuszczanie naturalnej skóry meblowej, ponieważ może to spowodować nieodwracalne zmiany w jej wyglądzie. Większość tłuszczy zmienia kolor pod wpływem światła na żółty, co może powodować odbarwianie skóry. Dodatkowo tłuszcze sprzyjają migracji barwników z odzieży, a także pozostawiają na skórze powłokę, która ogranicza przepuszczalność powietrza i pary wodnej. Zmniejszona zdolność do wysychania i związane z tym zbytnie zawilgocenie skóry może spowodować wzrost zarodników pleśni, a w konsekwencji w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do gnicia skórzanego pokrowca.

Dlaczego nie wolno stosować do czyszczenia skóry alkoholu, mydła, rozpuszczalników ani mleczek czyszczących?

Każdy detergent lub preparat chemiczny ma swoje zastosowanie. Detergenty stosowane w gospodarstwie domowym najczęściej mają w swoim składzie żrące lub agresywnie działające składniki. Stosowanie ich do czyszczenia skóry może prowadzić do jej odbarwienia, przebarwienia, pękania czy powstawania brzydkich dziur. Taki sam skutek może mieć stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie tego typu substancje.

Czy jeśli usuwam plamę ze skórzanego mebla preparatem czyszczącym, to powinienem nałożyć preparat konserwujący tylko w tym miejscu, czy na całą sofę?

Jeśli usuwasz plamę powstałą na skórzanej sofie, warto przy okazji zastosować preparat czyszczący na całej powierzchni mebla. Zawsze po zastosowaniu preparatu czyszczącego użyj preparat konserwujący, ponieważ dzięki niemu na powierzchni skóry tworzona jest specjalna warstwa zabezpieczająca przed powstawaniem plam w przyszłości.

Skończył mi się jeden z preparatów z zestawu do czyszczenia mebli skórzanych. Czy gdy kupię nowy zestaw, to mogę wyczyścić mebel, łącząc preparat ze starego i nowego zestawu?

Jeśli kupiłeś zestaw czyszcząco-konserwujący do skóry naturalnej w roku 2015 lub później i nie minął jeszcze termin jego przydatności do użycia (data ta jest wskazana na opakowaniu), możesz bezpiecznie połączyć preparaty i czyścić nimi sofę.

Nie można natomiast łączyć preparatów z tymi kupionymi przed rokiem 2015, ponieważ wówczas wprowadziliśmy istotną zmianę receptury i składu chemicznego. Istnieje więc ryzyko, że połączone preparaty zadziałają w nieprzewidziany sposób na obicie.

Czy przy pomocy zestawu preparatów usunę każdą plamę ze skóry naturalnej?

Skuteczność czyszczenia zawsze zależeć będzie od szybkości Twojej reakcji. Skład preparatu czyszczącego został opracowany w taki sposób, by poradzić sobie z najczęściej występującymi zabrudzeniami. Pamiętaj jednak, ze im wcześniej zareagujesz na powstanie plamy, tym większa szansa jej usunięcia i mniejsze prawdopodobieństwo migracji barwników w głąb skóry.

W przypadku starych lub trudnych plam, sugerujemy kontakt z firmą Lederzentrum, autoryzowanym partnerem i producentem preparatów czyszczących, zalecanych przez Fabrykę Mebli Gala Collezione.

.