4 marca 2019
Pierwsza edycja Targów Sztuki Dostępnej, która odbyła się 2 i 3 marca w salach wystawowych „Babki do wynajęcia” w Warszawie, zakończyła się ogromnym sukcesem. Ponad trzy i pół tysiąca odwiedzających, 80 wystawców, w tym 24 galerie sztuki oraz kilkudziesięciu artystów prezentujących indywidualnie swoje dzieła – te liczby świadczą same za siebie. Na większości stoisk sprzedano od kilku do nawet kilkudziesięciu prac! Siła oddziaływania sztuki na nasze zmysły jest więc gigantyczna.
Moda na sztukę współczesną rośnie, a fanów tego rodzaju dzieł przyciągnęła nie tylko ogromna rozpiętość gatunków sztuki, jakie reprezentowały, ale także przystępna cena. Założeniami tego wydarzenia był bowiem limit cenowy oferowanych prac. Żadna z nich nie mogła kosztować więcej niż 5 tys. zł.
Targi Sztuki Dostępnej to pierwsze profesjonalne targi sztuki z limitem ceny. Wśród wystawianych prac dominowało malarstwo i grafika, aczkolwiek zwolennicy rzeźby, fotografii, street artu czy tkaniny artystycznej także mogli znaleźć coś dla siebie. Ze szczególnym zainteresowaniem i emocjami spotkały się prace najsłynniejszego grafficiarza świata – Banksy’ego, które kupione zostały zaraz po otwarciu targów.
Impreza była doskonałą okazją zarówno do możliwości natychmiastowego nabycia wybranego dzieła po przystępnej cenie, jak też do nawiązania wielu nowych kontaktów artystyczno-biznesowych w przyjaznej, niezobowiązującej atmosferze. Całość uzupełniona była krótkimi spotkaniami o charakterze edukacyjnym. Ich celem było przybliżenie zwiedzającym różnych zagadnień związanych ze sztuką. Organizatorki wydarzenia – Lena Szwed-Strużyńska i Ewa Mierzejewska – założyły bowiem, że jednym z najważniejszych celów Targów ma być przybliżenie ludziom sztuki współczesnej i pomoc w jej zrozumieniu i polubieniu. Sadząc po rozmachu wydarzenia i liczbie odwiedzających, wszystko wskazuje na to, że „moda na sztukę” rozkręca się w Polsce na dobre.
« Wróć do listy artykułów