19 czerwca 2018
Zdrowy sen to gwarancja urody i dobrego samopoczucia. Dobry i efektywny nocny wypoczynek sprawia, że rano wstajemy pełni energii i w lepszym nastroju. Zdrowy sen to wygodny sen. A to zagwarantuje nam na pewno łóżko z dobrze dobranym, komfortowym materacem.
Niestety – nie żyjemy w świecie idealnym i nie każdy ma w domu lub mieszkaniu na tyle dużą przestrzeń, by móc wygospodarować oddzielną sypialnię z wygodnym łóżkiem i porządnym materacem. Wielu z nas mieszka w kawalerkach lub w mieszkaniu o mniejszym metrażu, w którym jedno z pomieszczeń zajmują dzieci, a drugie – pełni rolę salonu i przy okazji pokoju, w którym mieszkają rodzice. Tym bardziej rzadko kiedy mamy możliwość zaaranżowania sypialni gościnnej.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Zaadaptowanie jednego z pomieszczeń jako przestrzeni wielofunkcyjnej staje się wówczas w zasadzie koniecznością. W ciągu dnia pełni ono rolę salono-jadalni, w której odpoczywa się na siedząco. W nocy natomiast zamienia się w sypialnię, wykorzystywaną codziennie przez domowników lub okazjonalnie – przez gości. Mebel do takiego wielofunkcyjnego pokoju powinien być wybrany rozważnie i mądrze. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że będzie służył dobrze przez długie lata, a przy tym zapewni odpowiedni komfort zarówno dziennego, jak i nocnego wypoczynku.
Wygodna sofa lub narożnik do wypoczynku, a wygodna sofa lub narożnik do spania – to nie zawsze to samo
Od mebla – który wybieramy do salonu – oczekujemy zarówno pięknego designu, jak i wygody. Poczucie estetyki i gust są mocno subiektywne. A zatem to, który styl najbardziej do Ciebie przemówi – zależy tylko i wyłącznie od tego, co lubisz i co Ci się podoba. Nieco inaczej jest w przypadku funkcjonalności. W tym obszarze możesz (a wręcz powinieneś) oprzeć swoją decyzję na „twardych” parametrach. Dzięki temu kupisz mebel, który na pewno będzie spełniał Twoje potrzeby i będziesz go użytkować z zadowoleniem.
Pamiętaj, że meble dostępne na rynku można podzielić najogólniej na trzy grupy:
- meble bezfunkcyjne, przede wszystkim do wypoczynku na siedząco (zobacz sofy bez funkcji spania),
- meble wypoczynkowe z funkcją spania okazjonalnego (zobacz sofy z funkcją spania i narożniki z funkcją spania),
- meble wypoczynkowe z funkcją spania codziennego (poznaj kolekcje Olbia i Sora).
Pierwsza grupa nie kryje w sobie zagadek – to sofy dwu i trzyosobowe oraz narożniki, które nie są wyposażone w mechanizm rozkładania do spania. Dzięki temu, że w takim meblu nie jest konieczne montowanie odpowiedniego mechanizmu, zazwyczaj są one nieco wygodniejsze od mebli rozkładanych. Nie będziemy się jednak teraz na nich skupiać. Wyjaśnimy natomiast, jaka jest różnica pomiędzy drugą i trzecią grupą oraz na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup mebli z funkcją spania.
Meble wypoczynkowe z funkcją spania okazjonalnego to sofy i narożniki, które zaprojektowane zostały w taki sposób, by przede wszystkim gwarantować komfortowy wypoczynek na siedząco lub w pozycji półleżącej. Funkcja spania jest więc tutaj wartością dodaną, która podnosi walory użytkowe mebla, a nie jego istotą. Najczęściej w przypadku tego typu mebli, powierzchnię spania tworzy siedzisko oraz specjalna wysuwka, która – gdy mebel jest złożony – skryta jest w jego wnętrzu. Do funkcji spania dedykowanych do wykorzystania okazjonalnego, zaliczyć można m.in. funkcję Delfin (typ A), funkcję Leopard (typ B), funkcję Wózek (typ C), funkcję Sedalift (typ D), funkcję stelaż belgijski (typ E), funkcję G.S.T. czyli Gala Sleeping Technology (typ J), funkcję POŁĄCZ I ŚPIJ (typ M) oraz funkcję Puma (typ P).
Meble wypoczynkowe z funkcją spania codziennego konstruowane są w taki sposób, by przede wszystkim gwarantować wyrównaną powierzchnię spania po rozłożeniu. Oznacza to, że użytkownik śpi na elementach mebla charakteryzujących się takim samym wypełnieniem bądź na mechanizmie, na którym umieszczony jest pełnowymiarowy materac. Do funkcji spania codziennego można zaliczyć m.in. funkcję DL (typ G), funkcję DL PLUS (typ N), C.S.T. (typ H), stelaż włoski (typ F), stelaż włoski PLUS (typ K) oraz stelaż włoski MONO (typ N).
Na co zwrócić uwagę wybierając narożnik do spania?
Jest kilka aspektów, które powinieneś rozważyć. Postaramy się podpowiedzieć najważniejsze z nich.
Częstotliwość rozkładania mebla do spania
Pierwsze podstawowe pytanie, jakie powinieneś sobie zadać wybierając sofę do spania lub rozkładany narożnik, brzmi:
Czy mebel będę wykorzystywać do spania na co dzień, czy raczej tylko okazjonalnie?
Dzięki temu będziesz wiedzieć, po mebel z której opisanej powyżej grupy powinieneś sięgnąć.
Jeśli sofa będzie rozkładana do spania rzadko, na przykład wtedy, gdy ktoś z domowników będzie chory lub gdy pojawi się gość zamierzający pozostać u Ciebie na noc, postaw raczej na mebel gwarantujący przede wszystkim wygodny wypoczynek w pozycji siedzącej, przedkładając go nad relaks w pozycji leżącej. Natomiast jeśli zamierzasz spać na meblu codziennie – zdecydowanie wybierz funkcję spania, która jest właśnie do tego dedykowana. W ten sposób zagwarantujesz sobie komfortowy nocny wypoczynek na równej powierzchni spania.
Wielkość mebla przed i po rozłożeniu
Zanim kupisz jakikolwiek mebel, sprawdź dokładnie jaką masz do dyspozycji przestrzeń w pokoju, w którym go postawisz. Pamiętaj – rozłożona sofa lub narożnik zajmuje zawsze więcej miejsca, niż Ci się „na oko” wydaje ? Dodatkowo – mebel w sklepie zawsze wyda Ci się mniejszy, niż w rzeczywistości. Jest tak, ponieważ widzisz go na tle dużej przestrzeni.
Sprawdź zatem wymiar mebla zarówno przed, jak i po rozłożeniu. O ile złożona sofa lub narożnik może mieć kompaktowy wymiar, to po ich rozłożeniu może się okazać, że nie będziesz mógł dostać się do szafy lub okna.
Podpowiadamy bardzo prosty sposób, który pozwoli Ci sprawdzić wielkość przestrzeni, jaką zajmie mebel. Potrzebne będzie Ci kilka metrów sznurka (ewentualnie 2 – 3 skakanki) lub taśma malarska (taką, jaką używa się do zabezpieczenia podłogi czy sufitu przed zabrudzeniem podczas malowania). Ułóż na podłodze sznurek lub przyklej taśmę zgodnie z wymiarem mebla po rozłożeniu. Sprawdź, czy będziesz mógł się spokojnie poruszać po pomieszczeniu – na przykład otworzyć okno na balkon, wysunąć szufladę w komodzie lub otworzyć drzwi wejściowe do pokoju. Jeśli chcesz kupić razem z sofą także fotel, postawić przy niej stolik lub puf – oceń, czy po rozłożeniu funkcji spania, będzie w pokoju jeszcze na nie miejsce. Może się okazać, że każdorazowo będziesz musiał przestawiać fotel w odległy kąt. Z tego powodu wszelkie dodatkowe meble powinny być lekkie i mobilne. Dobrym pomysłem będzie wówczas na przykład zakup fotela na kółkach.
Jeśli w pokoju planujesz także dywan, raczej zdecyduj się na sztywniejszy model i podłóż jego brzeg pod tę część kanapy, która jest stała. Dzięki temu unikniesz nerwów podczas rozkładania mebla. Delikatny, wiotki dywan będzie się zwijał przy wysuwaniu wysuwki spod mebla.
Wielkość powierzchni spania po rozłożeniu i wysokość siedziska
Zwróć uwagę, że wielkość narożnika wcale nie jest wprost proporcjonalna do wielkości powierzchni spania. Wybierając mebel do spania codziennego sprawdź więc dokładnie, jak duże będzie miejsce jakie uzyskasz po jego rozłożeniu. Chodzi tutaj zarówno o szerokość, jak i długość. Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej minimalna szerokość przestrzeni do spania to 60 cm. Długość powierzchni spania powinna być minimum 15 – 20 cm większa niż wzrost użytkownika mebla.
Jeśli zachwycisz się wyglądem narożnika, a nie sprawdzisz wymiaru powierzchni spania po jego rozłożeniu, może się okazać, że będziesz spać… z podkurczonymi nogami. Nie ma bowiem jednego określonego standardu wielkości powierzchni spania dla mebli wypoczynkowych. Oferta producentów jest bardzo różna – warto więc ten parametr dokładnie przeanalizować. Pamiętaj – im więcej centymetrów na szerokość i długość, tym lepiej i wygodniej.
Zwróć też uwagę na wysokość siedziska mebla i wysokość powierzchni spania. Wyższe siedzisko ułatwia wstawanie z mebla, szczególnie osobom starszym lub mniej sprawnym. Nie obciążasz tak przy tym kręgosłupa, jak przy wstawaniu z bardzo niskiego mebla.
Sposób rozkładania mebla
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych mechanizmów, pozwalających rozkładanie mebla do spania. Różnią się m.in. komfortem, jaki oferują podczas nocnego wypoczynku oraz techniką rozkładania. W niektórych należy wcześniej ściągnąć poduszki oparciowe lub siedzisko, w innych – wysunąć tzw. „wózek” spod mebla lub rozłożyć ukryty w meblu stelaż, na którym rozkładany jest materac. Bez względu na to, na który typ się zdecydujesz, zawsze powinieneś przed zakupem kilkukrotnie rozłożyć i złożyć upatrzony przez siebie mebel.
Dzięki temu sprawdzisz, czy przy codziennym rozkładaniu nie będziesz się po prostu męczyć podczas tej czynności. Dodatkowo dowiesz się, jak funkcjonuje dany mechanizm oraz w jaki sposób poprawnie z niego korzystać. Sprzedawca w salonie meblowym na przykład podpowie Ci, za którą część trzymać wysuwając lub wsuwając „wózek”, tak by nie uszkodzić mechanizmu.
Konstrukcja i wypełnienie mebla
Pamiętaj, że nawet jeśli wybierzesz sofę lub narożnik z funkcją spania codziennego, komfort spania zawsze będzie nieco inny, niż ten oferowany przez tradycyjne łóżko z materacem. Wynika to m.in. z konstrukcji mebli wypoczynkowych. W każdym przypadku (zarówno, jeśli kupisz sofę do spania na co dzień, jak też narożnik z funkcją spania okazjonalnego) sugerujemy stosowanie dodatkowo tzw. top materaca czyli cienkiego materaca nawierzchniowego. Dlaczego? Już wyjaśniamy.
W przypadku wielu funkcji do spania okazjonalnego (np. Delfin, Leopard czy Wózek), spać będziesz na powierzchni utworzonej z siedziska oraz wysuwki / leżyska, chowanego we wnętrzu mebla. Może więc pojawić się na przykład nieznaczna różnica w wysokości pomiędzy wysuwką a siedziskiem bądź też niewielkie szczeliny pomiędzy tymi elementami (np. siedzisko może być wykończone w taki sposób, że ma zaokrąglone brzegi, a materac wysuwki jest płaski). Dodatkowo wysuwka może mieć inny rodzaj wypełnienia niż siedzisko. Top materac wyrówna powierzchnię spania, zniweluje ewentualne szczeliny, a także zabezpieczy siedzisko przed niszczeniem pokrowca. Jeśli na meblu będziesz spać często, to siedzisko będzie o wiele bardziej i intensywniej eksploatowane niż oparcie. Top materac pozwoli Ci przedłużyć jego żywotność. W przypadku mebli mocno pikowanych, top materac zmniejszy ewentualny dyskomfort związany z wyczuwaniem szwów czy guzików ozdobnych. Zapobiegnie też zsuwaniu się z sofy, jeśli jej siedzisko jest delikatnie pochylone.
Pojemnik na pościel
Zwróć uwagę na to, że nie wszystkie mechanizmy rozkładania pozwalają na to, by skrzynka na pościel w meblu się znalazła. Jeśli więc zależy Ci na tym, by mebel pozwalał dodatkowo na przechowanie kołdry, koca czy poduszek – sprawdź, czy wybrany model oferuje taką możliwość. Pamiętaj też, że wielkość pojemnika może być bardzo różna – od bardzo małych, wielkością przypominających „skarpetnik”, po duże skrzynie, w których zmieścisz naprawdę sporo „spalnych akcesoriów”. Alternatywą dla sof bez pojemnika na pościel są duże pufy ze skrzynką, które posłużyć mogą także jako dodatkowe siedzisko lub podnóżek.
Skrzynka na pościel w meblu – jak wszystko – ma swoje wady i zalety. Niewątpliwą korzyścią jest to, że nie musisz na kołdrę czy poduszki szukać miejsca w szafie. Będziesz mieć do nich łatwy dostęp podczas rozkładania sofy i narożnika, bez względu na to, czy robisz to na co dzień, czy okazjonalnie. Wadą może być natomiast to, że meble ze skrzynką są z reguły masywniejsze i cięższe (co wynika ze względów konstrukcyjnych).
Subiektywne odczuwanie komfortu i wygody
Najważniejsza i podstawowa zasada udanego zakupu jest następująca – przetestuj mebel w sklepie, zanim go kupisz. Usiądź na nim, połóż się, rozciągnij wygodnie, wypróbuj, jak się rozkłada – i to kilkukrotnie. Możesz oczywiście poczytać rankingi, opisy testerów, poprzeglądać katalogi lub zapytać o opinię sąsiadkę. Pamiętaj jednak – dla każdego wygoda oznacza coś zupełnie innego.
Jedni wolą meble twarde, inni – takie w które można się zapaść. Inaczej powinieneś podejść do kupna sofy, którą chcesz wykorzystywać głównie do popołudniowego wypoczynku na siedząco, a inaczej do kupna mebla przeznaczonego także do spania. Na siedząco przyjemnie jest wypoczywać na meblu miękkim i przytulnym, natomiast zdecydowanie lepiej i zdrowiej śpi się na meblu twardszym, sprężystym, który podtrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji.
———————-
Człowiek wyspany to człowiek szczęśliwy. Bez względu na to, czy dysponujesz przytulną sypialnią z łóżkiem, czy spędzasz noce na sofie w salonie – zadbaj o zdrowy sen. A ten zagwarantuje ci między innymi odpowiednio dobrany mebel. Już wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę, by spać słodko i komfortowo.
Sposoby rozkładania wybranych funkcji:
« Wróć do listy artykułów